Jak prawidłowo sporządzić kosztorys inwestorski? Przygotować go samodzielnie czy powierzyć fachowcom?

Jak prawidłowo sporządzić kosztorys inwestorski? Przygotować go samodzielnie czy powierzyć fachowcom?

Kosztorys inwestorski to niezwykle istotny dokument. Sporządzany jest po to, aby oszacować wartość robót budowlanych, które będą wykonywane w związku z planowaną inwestycją. Co ważne, wykonuje się go jeszcze zanim cała inwestycja ruszy po to, aby ocenić, czy znajduje się ona w zasięgu możliwości finansowych. Sporządzanie kosztorysów nie jest zadaniem łatwym. Jak zrobić to w sposób prawidłowy?

Kosztorys – co to?

Kosztorys to dokument o charakterze finansowym. Może być sporządzany w różnych celach. Jego podstawowym zadaniem jest oszacowanie kosztów, jakie trzeba ponieść w związku z wykonaniem konkretnej inwestycji. Wówczas mamy do czynienia z tak zwanym kosztorysem inwestorskim. Kosztorysy sporządza się także po to, aby inwestor mógł rozliczyć się z wykonawcą inwestycji. Są to dokumenty, które nierzadko potrzebne są w celu rozstrzygnięcia sporów. Często mają charakter dowodowy i mogą być wykorzystywane w sądzie. Za sporządzenie kosztorysu odpowiedzialny jest kosztorysant, którym zawsze jest osoba spełniająca odpowiednie kwalifikacje. I tak w przypadku budownictwa funkcję kosztorysanta może pełnić osoba, która ma wiedzę z zakresu prac budowlanych, jakie mają być realizowane. Może być to inżynier budownictwa, ale kosztorys może być sporządzony także przez technika, a nawet architekta.

Kosztorys inwestorski - co to?

Kosztorys inwestorski – co to?

Kosztorys inwestorski to dokument, który odnosi się do kosztów inwestycji. Co ważne, sporządza się go jeszcze zanim inwestycja zostanie rozpoczęta. Pozwala to na oszacowanie kosztów finansowych, jakie w związku z inwestycją trzeba będzie ponieść. Warto pamiętać, że kosztorys inwestorski jest jednym z tych dokumentów, które wymagane są przez bank, jeśli ubiegamy się o kredyt hipoteczny na np. budowę domu.

Dobrze sporządzony kosztorys inwestorski powinien zawierać:

  • niezbędne do wykonania prace, a także kolejność, w jakiej powinny przebiegać;
  • wykaz potrzebnych materiałów budowlanych;
  • liczbę roboczogodzin, które wymagane są do tego, aby poszczególne prace mogły zostać wykonane;
  • wykaz niezbędnego sprzętu.

Często to właśnie zakup materiałów, narzędzi i sprzętu budowlanego stanowi istotną część kwoty, którą ujmuje kosztorys. Aby prawidłowo wykonać kosztorys inwestorski, uwzględnić trzeba:

  • projekt wykonawczy;
  • specyfikację techniczną planowanej inwestycji;
  • ceny materiałów budowlanych;
  • ceny narzędzi i sprzętu budowlanego;
  • ceny za wykonanie poszczególnych prac budowlanych.

Sporządzanie kosztorysów to świetna okazja, aby zapoznać się z cenami materiałów, narzędzi, sprzętu, ale również usług budowlanych. Przy okazji można więc znaleźć niezwykle atrakcyjne oferty, co na pewno przyda się na etapie realizacji inwestycji. Każdy inwestor chce bowiem wydać możliwie jak najmniej.

O czym pamiętać, sporządzając kosztorys inwestorski?

O czym pamiętać, sporządzając kosztorys inwestorski?

Sporządzanie kosztorysów to zadanie wymagające rozległej wiedzy i niemałych umiejętności. Zawsze należy zacząć od dokładnego wypisania wszystkich elementów budowy. Wyceny wymaga:

  • stan zerowy;
  • stan surowy otwarty;
  • stan surowy zamknięty.

Nie można zapomnieć również o pracach instalacyjnych oraz wykończeniowych. Każdy z etapów robót może zostać podzielony na niewielkie części. Oznacza to, że ująć można oddzielnie wykonanie ścian zewnętrznych i ścian wewnętrznych. Ważne jest, aby zawsze stawiać na dużą szczegółowość. Tylko wówczas można bowiem otrzymać rzetelne, wiarygodne dane, jeśli chodzi o koszt robót budowlanych. Ważnym elementem każdego kosztorysu inwestorskiego jest wykaz potrzebnych materiałów. Sporządzanie kosztorysów wiąże się też z decyzją dotyczącą standardu inwestycji. Ważna jest także wycena robocizny.

Niezbędnym elementem każdego kosztorysu inwestorskiego jest dokumentacja projektowa. Uwzględnia ona:

  • specyfikację obiektu budowlanego;
  • przedmiar robót budowlanych.

Jeśli chodzi o ten drugi dokument, to zawiera on informacje dotyczące poszczególnych elementów tworzących inwestycję. To właśnie w nim należy szukać informacji dotyczących chociażby wymiarów, jakie mają mieć otwory okienne.

Czy kosztorys inwestorski sporządzać samodzielnie czy powierzyć jego przygotowanie fachowcom?

Oczywiście można pokusić się o samodzielne przygotowanie kosztorysu inwestorskiego. Należy jednak pamiętać, że jest to naprawdę ważny dokument, który powinien być wolny od błędów i niedociągnięć. Jego prawidłowe przygotowanie wymaga nie tylko dużej wiedzy, ale zajmuje również mnóstwo czasu. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się być skorzystanie z pomocy fachowców, którzy posiadają zarówno wiedzę, jak i umiejętności pozwalające na profesjonalne przygotowanie kosztorysu. Jest to zbyt istotny dokument, aby pozwolić sobie w nim na jakiekolwiek niedociągnięcia.