Czy sporządzić umowę z firmą budowlaną, czyli jak skutecznie uniknąć problemów podczas budowy?

Czy sporządzić umowę z firmą budowlaną, czyli jak skutecznie uniknąć problemów podczas budowy?

Wiele słyszy się o nieuczciwych firmach budowlanych, z którymi współpraca nawet po latach może wywoływać koszmary. Wiele osób decydujących się na przykład na budowę domu bądź remont mieszkania zastanawia się, czy sporządzanie umów o roboty budowlane czy remontowe jest koniecznością. Co zrobić, aby uniknąć nieporozumień z firmą budowlaną?

Czy umowa o roboty budowlane między stronami to konieczność?

Nie będzie żadną przesadą stwierdzenie, że umowa podpisywana z firmą budowlaną bądź remontową jest jednym z ważniejszych dokumentów, jeśli chodzi o realizację inwestycji budowlanej bez względu na jej charakter. Bez wątpienia jej podpisanie jest czynnikiem, który istotnie zmniejsza ryzyko, jakie ponoszone jest przez zleceniodawcę. Jeśli umowa zostanie dobrze sporządzona, ryzyko przeniesienia ewentualnego sporu na drogę sądową jest zdecydowanie mniejsze.

Wielu specjalistów z branży zaleca więc podpisanie umowy. Co więcej, jeśli trafimy na firmę, która chce wykonywać swoje usługi bez umowy, nie potrafi takiego podejścia racjonalnie wytłumaczyć, rozsądnie jest poszukać innego wykonawcy. Lepiej bowiem nie ryzykować. Brak umowy znacznie utrudnia ewentualne dochodzenie swoich praw, jeśli w toku współpracy dojdzie do jakichś nieporozumień i konfliktów.

Co rodzi największe problemy, jeśli chodzi o kontrakty budowlane?

Co rodzi największe problemy, jeśli chodzi o kontrakty budowlane?

Specjaliści oferujący doradztwo prawne jasno wskazują, że do kwestii najbardziej problematycznych związanych z kontraktami budowlanymi zalicza się przede wszystkim spory wynikające z niedotrzymania terminów przez firmę budowlaną. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze sporządzona umowa regulowała kwestie ewentualnych kar umownych, które ponosi firma w przypadku opóźnienia prac. Doświadczony specjalista sporządzający taką umowę zadba o to, aby znalazł się w niej dokładny zapis dotyczący tego, za co firma poniesie kary. Warto bowiem pamiętać, że mogą one dotyczyć opóźnienia, czyli obiektywnego niedotrzymania terminu, ale mogą również odnosić się do zwłoki, czyli opóźnienia, które ma charakter zawiniony. W źle sporządzonych umowach terminy te stosowane są zamiennie. Tymczasem ich znaczenie jest zupełnie inne. To z kolei prowadzi do sporu, który rozstrzygnąć może tylko sąd.

Bardzo ważnym elementem umowy, jeśli chodzi o kary umowne, jest także górna granica finansowej odpowiedzialności. Inwestorzy często sądzą, że jest to zapis, który dla nich jest niekorzystny. Tymczasem okazuje się, że zapis ten znacznie ułatwia uzyskanie pieniędzy przez inwestora. Wykonawca może bowiem ubiegać się o tak zwane miarkowanie kar umowy, co w praktyce oznacza ich obniżenie. Jeśli jednak określono maksymalną wysokość kary, sąd może odstąpić od wydania korzystnego dla wykonawcy orzeczenia.

Czy umowa z firmą budowlaną powinna zawierać określenie terminu realizacji prac?

Częste problemy z inwestycją to oczywiście niedotrzymywanie terminów. Przy sporządzaniu umowy z firmą budowlaną, należy pamiętać, aby dokładnie określić w niej termin realizacji prac. Można pokusić się nawet o zakreślenie czasu, jaki firma budowlana bądź remontowa ma na ukończenie poszczególnych części inwestycji. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza wtedy, kiedy wykonanie w terminie pracy przez jedną firmę wpływa na możliwość podjęcia działania przez inne przedsiębiorstwo. Warto zadbać o to, aby terminy były zakreślone możliwie jak najbardziej dokładnie. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i ułatwi dochodzenie swoich praw przed sądem, jeśli z firmą budowlaną lub remontową nie uda się dogadać poza nim.

Jakie informacje są niezbędne w umowie z firmą budowlaną?

Jakie informacje są niezbędne w umowie z firmą budowlaną?

Kwestia dotycząca terminów realizacji i ewentualnych kar umownych to oczywiście nie wszystko, co powinna zawierać dobra umowa z firmą budowlaną lub remontową. Bardzo ważne jest, aby dokładnie określić zakres prac, jakie mają być wykonane. Zapisy te chronią zarówno inwestora, jak i wykonawcę oraz pozwalają uniknąć poważnych nieporozumień, kiedy to któraś ze stron stwierdza, że ustalenia w zakresie prac były zupełnie inne. Do ważnych kwestii, które powinna poruszać umowa zalicza się także te dotyczące płatności. Wskazane jest dołączenie do umowy harmonogramu płacowego. Dobrym rozwiązaniem w przypadku dużych inwestycji jest rozliczanie etapowe. Po zakończeniu każdego etapu prac wykonawca otrzymuje wynagrodzenie i może przystąpić do dalszej realizacji. Kiepskim rozwiązaniem, na które inwestorzy raczej nie powinni się decydować, jest dzienna forma rozliczania z wykonawcą. Jest ona kłopotliwa o tyle, że wiąże się z praktycznie całkowitą utratą kontroli nad postępem robót budowlanych. Tym, co warto w takiej umowie uwzględnić, jest również kwestia dotycząca wykonania przez wykonawcę innych prac w tym samym czasie. Często zaleca się, aby w umowie zawrzeć zapis o konieczności zakończenia jednej inwestycji przed rozpoczęciem kolejnej.

Samodzielne sporządzenie umowy, która ma być podpisana z wykonawcą prac budowlanych bądź remontowych, nie jest najlepszym wyjściem. Może bowiem skutkować wieloma pomyłkami i błędami, które znacznie utrudniają ewentualne dochodzenie swoich praw w przypadku jakiegoś konfliktu. Wszystkich zainteresowanych rzetelnie przygotowaną umową zapraszamy do nas. Gwarantujemy, że w umowie znajdą się wszystkie niezbędne zapisy, które sprawiają, że inwestycja będzie obarczona niewielkim ryzykiem.